A hosszú, hideg és sötét telet fokozatosan felváltja a langyos, balzsamos tavasz, aminek felnőtt, gyerek egyaránt örül. A természet kellemes változásai mellett ezen időszak bővelkedik még ünnepekben, jeles napokban is, ami fokozza örömérzetünket. Egy ünnep attól válik különlegessé, hogy az azt megelőző időszak készülődéssel, ráhangolódással telik. A közös tevékenység remek alkalmat nyújt a beszélgetésekre, másrészt lefoglalja a gyerekeket, és az alkotás örömével az egész család közelebb kerülhet az adott ünnephez, esetleg annak hagyományaihoz.
A húsvét a keresztények egyik legfontosabb ünnepe, amikor a vallásos emberek Jézus Krisztus feltámadását ünneplik, így a húsvét a keresztény világ egyik legnagyobb ünnepe. De számos olyan népszokás, hagyomány is él a húsvéthoz kapcsolódóan, amely a nem vallásos családokban is fontos szertartássá teszi az ünnepre készülődést, és magát az ünnepet is. Ősidők óta az emberek örülnek és megünneplik a tavasz eljöttét, a természet megújulását. A leguniverzálisabb szimbólum természetesen a tojás, mivel az a termékenységet, az új életet juttatja eszünkbe.
A legnépszerűbb népszokás húsvétkor a locsolkodás és a tojásfestés. A fiúkkal locsolóverseket tanítunk, hogy húsvét hétfőjén meglocsolhassák a lányokat, amiért ajándékot kapnak.
Ilyenkor megismertetjük a gyermekeket a különböző tojásfestési, tojásdíszítési technikákkal. Ezekből az elkészült tojásokból haza is visznek, illetve a csoportszobát, tantermet díszítjük velük, vagy akár tojásfát készítünk.
Előre kivágott, tojás alakú papíron rengeteg technikát találhatunk ki. Nagyon mutatós lehet fekete papíron lila virágmintákat készíteni, amiket akár ujjnyomattal, vagy lila festékbe mártott fülpucoló pálca segítségével készítünk el. A másik érdekes minta kíván egy kis előkészületet. Maszkoló szalaggal be kell ragasztani a formára vágott papírt. Keresztbe-kasul átjárhatják a ráragasztott szalagok a papírunkat, hiszen a kifestett és megszáradt tojásoknak ez fogja adni a díszét, miután eltávolítottuk.
Játékokat is készíthetünk a húsvéti témakörhöz, ami egyben barkácsolás, így jó szórakozás is lehet.
Óriás dobozkartonra rajzoljunk a gyerekekkel egy nagy tojást, amit akár minimál stílusban, akár díszesen ki is színezhetnek, majd vágjuk kisebb-nagyobb darabokra, hogy egy kirakós alakuljon belőle. Az egész folyamat, hogy játékot alkothatnak, örömmel fogja eltölteni a gyerekeket. Esetleg rajzoljunk egy nagyobb nyuszifejet, melyet a szemrész két oldalán bemetszünk. Egy hosszabb papírcsíkra rajzoljunk többféle hangulatú, formájú szemeket. Ezt a csíkot illesszük a fej két bemetszésébe úgy, hogy át tudjuk húzni rajta folyamatosan a papírcsíkot, így mindig más, és más karakterű nyuszit kapunk majd.
A hagyományos nyuszi- és tojásbarkácsolások mellett újabban a „répa” is népszerű „téma” lett. A zöldség alkalmas a nyomhagyásra is és, ha ezzel megvagyunk a répaformára vágott papír (duplán vágva, díszítve) miután a széleit összekapcsoltuk vagy ragasztottuk, alkalmas lehet apró csokik elrejtésére. A répa zöld része buborékfóliás nyomhagyással készült.
Az újrahasznosítást is köthetjük a húsvéti előkészületekhez, hiszen egy papírgurigából aranyos nyulacskát vagy tyúkocskát varázsolhatunk. De akár girlandot vagy ágakra dekorációt is készíthetünk maradék dobozkarton darabokból.
Az ablakokban mindig jól mutat egy aktuális ünneppel kapcsolatos kép, amit mindenképpen sötét alapra ragasztott, színes transzparens papírból készítsünk, hiszen transzparens papír olyan áttetsző, finom és törékeny anyagú papír, melyen gyönyörűen átsüt a nap. Ablakképekre rengeteg mintát találunk az interneten, de magunk is kitalálhatunk kedvünkre valót. A fő motívumoknál fontos, hogy kapcsolódjanak a kerethez, ne a „levegőben lógjanak”, mert csak így tudjuk színes papírral kitölteni őket.
Egy zsenília drótból hajtogatott kedves nyuszilányt „felöltöztethetünk” egy csodás, virágos szalvétával. Ez olyan egyszerű technika, hogy a gyerekek örömmel fogják hajlítgatni a puha drótszálakat. Próbálkozhatunk bárány vagy tyúk megformálásával is. A drótnyuszi pedig „mutatja”, hogy a legszebb a hagyományosan, hagymahéjjal megfestett tojás, ami mellett jól mutatnak a tojásdarabokba ültetett apró virágok.
Filcanyagból könnyen készíthetünk varrással vagy ragasztással nyuszifigurát vagy nyuszicsokit rejtő apró ajándékokat. Két tojás alakú filcdarabot varrjunk össze úgy, hogy előtte a felső részt cikk-cakkban kettévágjuk. De répaforma is kerülhet ki a kezünk alól, melybe szintén rejthetünk valamit.
Szép, húsvétos készülődést mindenkinek!