Kézműves ötletekből soha nem lehet elég. Ha Ti is így gondoljátok, kövessétek Szélinger Heni sorozatát!
Hej, Dunáról fúj a szél vagy Tavaszi szél vizet áraszt… ezek a dalok sokszor felcsendülnek így tavasz elején, március táján a gyerekek szájából vagy akár egy-egy széllel kapcsolatos mese vagy vers is. De meg is tapasztalhatják a szabadban, hogy a tavaszi szellő belekap a ruhájukba, hajukba vagy láthatják, ahogyan hajlítgatja a fák ágait, fodrozódik tőle a pocsolya vize, por kavarog a levegőben. Tehetünk ki a kertbe, udvarra a gyerekeknek szélcsengőt, hogy hallgathassuk a csilingelését, megtapasztaljuk, hogy a szélnek hangja is lehet.
Ilyenkor, tavasz elején, figyeljük meg közösen, hogy a természet újjászületik és bizony a természetben, az időjárásban is kellemes, érzékszerveinket gyönyörködtető változások mennek végbe.
Még egy szeles tavaszi napnak is tudunk örülni, a hideg, szürke tél után. Beszélgethetünk, ismerkedhetünk a széllel kapcsolatos hangutánzó szavakkal, mint: zúg, süvít, susog, süvölt. Különböző játékokat is játszhatunk a levegő áramlásának megtapasztalására a beszívott és kifújt levegővel: szappanbuborék fújásával, vagy pingponglabda és toll fújásával, esetleg lufis játékokkal.
Ki is használhatunk egy ilyen tavaszi, szellősebb időt „széljátékok” barkácsolására és azok reptetésére a szabadban.
A széljáték készítéséhez a legjobb alapanyag a papírguriga, mely aztán festhető vagy akár bevonható színes papírral is. A formákban, mintákban, díszítésben pedig szárnyalhat a képzeletünk. Ami közös bennük, hogy a papír széljáték legfontosabb, leglátványosabb eleme a színes, hosszú krepp-papír csíkok, melyek a papírhenger vagy -guriga aljába ragasztva és azt felakasztva szépen leng a szélben.
Kapcsolhatjuk a barkácsolást a tavaszhoz és virágokkal boríthatjuk, vagy estleg más, tavaszi, közelgő jeles naphoz, mint a Víz világnapja vagy a március 15-i nemzeti ünnepünk.
De akár a gyermekek szaladgálás közben is reptethetik játékukat. Nemzeti ünnepünkre vonjuk be piros, fehér, zöld papírral a gurigát és ugyanilyen színű krepp-papír csíkokat ragasszunk az aljára, míg a Víz világnapjára készíthetünk halacskákat, színespapírból kivágott pikkely formák felragasztásával.
Tavaszi zsongásként bogárkákat, rovarokat is alakíthatunk barkácsolásközben a papírgurigából a rájuk jellemző színekből, formákból (pl.: méhecske sárga, fekete papírból, fehér szárnyacskákkal).De egy kedves kis felhő is jól mutathat kék alapon, színes – a szivárványt idéző és így az időjárásról árulkodó – krepp-papír csíkokkal.
Ezek a színpompás alkotások nagyszerű dekorációként is szolgálhatnak.
A képek a szerző tulajdonában állnak. Az ötletek egy részét a Pinteresten talált források inspirálták.
Ajánló
A biztonságos közlekedés az óvodában kezdődik
Közlekedj okosan! – 30 órás közlekedésbiztonsági továbbképzés óvodapedagógusoknak