Készítette: Szélinger Henriett

 

 

Tavasszal, mikor minden virágba borul, jellegzetes színek és illatok jelennek meg, az idő is melegebbre fordul, így ilyenkor jó érzés hatalmas sétákat, kirándulásokat tenni a gyerekekkel a természetben, de akár az óvoda vagy iskola környékén is.

A friss levegőn való mozgás mindannyiunk egészségének jót tesz, ráadásul alkalmunk nyílik a természetben bekövetkezett változásokról beszélgetni a gyerekekkel, megismertetni őket, beszélgetni néhány virágról, növényfajról is.

A gyerekek szeretik nézegetni, megszagolni a szebbnél szebb virágokat, ösztönösen vonzódnak hozzájuk, motiváltak arra, hogy még több információt megtudjanak róluk.

A természet értékeinek megóvása fontos feladatunk, ehhez pedig a legelső lépések egyike, hogy megismertetjük, és megszerettetjük a gyerekekkel a környezetünkben élő növényeket.

A „virágok” témakör jó alkalmat teremt sok mindenre, hiszen szebbnél-szebb mesék, versek, dalok szólnak róluk, melyeket mondogathatjuk, énekelhetjük a gyerekekkel, de megismerhetjük játékosan akár a növények részeit is. Számlálhatjuk szirmaikat, összehasonlíthatjuk különböző fajták tulajdonságait, ok-okozati összefüggéseket kereshetünk és következtetéseket vonhatunk le. Megmérhetjük két, természetben lévő virág közötti távolságot lépésekkel vagy a kerti munka során a locsolásnál űrmértéket hasonlíthatunk össze, de virágokat halmazokba (vázákba) is rendezhetünk, hosszabb-rövidebb száruk alapján.

 

A megfigyelések és séta után, az óvodában, iskolában, vagy akár otthon készíthetünk sokféle virágos alkotást. Nemcsak a virágok játékos megismerése, de a virágok különböző ábrázolásának technikái is alkalmat teremtenek a differenciálásra, hiszen kiválaszthatjuk a gyerekek fejlettségéhez legjobban alkalmazkodó lehetőségeket.

Anyák napja közeledtével különösen jól eső érzés élő virágot vagy virágról készült, virágot ábrázoló alkotást ajándékozni az édesanyáknak.

 

Kreatív ötletek virágokhoz:

 

  1. Az egyik legegyszerűbb, de annál látványosabb technika a „krumplinyomda”, amikor a félbevágott krumpliból vágjuk ki a kívánt mintát, hogy aztán nyomatot tudjunk vele hagyni, miután festékbe mártottuk.

2. Fekete filctollal rajzoljunk néhány virágot egy papírra. Most nem a hagyományos módon fogjuk színezni, hanem egy különlegesebb technikával! Nejlon irattartót színezzünk be filctollal, majd spricceljük le vízzel. Az előzőleg megrajzolt virágos képünket simítsuk a víztől kicsit oldódott filces nejlonra, ami csodásan megszínezi majd a rajzunkat.

3. Néhány maradék színes papírból kivágott virágcserép forma ragasztásával és zöld festékes ujjlenyomattal nagyon szép kaktuszokat alakíthatunk ki.

4. A muffin sütőforma hátulját felhasználhatjuk festéseinkhez is. A nekünk tetsző színekből fessünk sűrűn a domború forma felszínére majd simítsuk rá a papírt. A festék márványos réteget fog képezni a papíron és szabályos kör formája lesz, mint a sütőforma hátuljának. Ha kivágjuk ezeket az érdekes textúrájú köröket és esetleg zöld papírból leveleket is vágunk, szép virágkompozíciót alakíthatunk ki belőlük.

5. Változó hosszúságú karton élét különböző színű festékbe mártva szép virágmintákat készíthetünk.

6. Vékony színes papírt hajtogassunk csokor formára, tegyünk rá szalagból masnit és a belsejébe ujjlenyomatokkal vagy krumplinyomdával készítsünk virágokat! Gyönyörű kompozíció válik belőle, mely ajándékként is megállja a helyét.

7. Pongyola pitypangot szeretnek szedni a gyerekek és termésének magocskáit szívesen fújják el. A pitypangot megörökíthetjük egy vegyes technikára épülő ábrázolási tevékenységen keresztül is. Tegyünk kartonköröket a papírunkra, vagy rajzoljunk rá köröket, amik a pitypang fejének a helyei lesznek, vagyis ennek a résznek a lényege, hogy ne fessük be. A papír többi részét kedvünkre színezzük festékkel, akár két szín átmenetével is. A kimaradt részre pedig a pitypang magocskáit fekete filctollal rajzoljuk meg, így lesz hangsúlyos a képünkön.

Szép, virágos kedvű alkotást mindenkinek!